نمایشگرهای دلتا

HMI:

اتوماسیون صنعتی نقش مغز و اعصاب را برای یک کارخانه بازی می کند ودر نتیجه مهمترین وحساس ترین بخش های یک فرآیند تولیدی را تشکیل می دهند شواهد زیادی برای راهبردی بودن اتوماسیون صنعتی وکنترل در صنایع کشورها دلالت می نمایند.

در صورتی که بخواهیمدر زمینه ی صنعت توفیق داشته باشیم باید به استفاده ی گسترده و مناسب از فناوری پیشرفته اتوماسیون در صنایع خود اهتمام ورزیم..از این دلیل دیدگاه،فناوری اتوماسیونبه دلیل همین جنبه خاص یعنی اهمیت آن برای رقابت پذیر ساختن تولید در همه رشته های صنعتی جایگاه ویژه ای دارد.  

یکی از مباحث مهم و مرتبط با اتوماسیون صنعتی،مانیتورینگ می باشد.مانیتورینگ عبارت است ازجمع آوری اطلاعات مورد نظر از بخش های مختلف فرآیند تولید،و نمایش آن با فرمت های گرافیکی ومتنی برای رسیدن به اهداف مورد نظر می باشد.

سیستم مانیتورینگ

یکی از تجهیزاتی که در مانیتورینگ فرآیندهای صنعتی،کاربرد فرآوان داشته و در صنایع، به طور وسیعی مورد استفاده قرار میگیرد،Human Machine Interface یا به طور اختصار HMI نام دارد برخی از قابلیت های HMIعبارت است از:

۱-نمایش وثبت آلارم های مختلف در زمانهای بروز خطا در سیستم

۲-نمایش نوع ومحل خرابی و زمان وقوع خطا در هریک از اجزای سیستم

۳-تغییر واصلاح Set Pointها در حین اجرای پروسه ی تولید

مشخات کلی HMI ها:

 • ۱-دارای صفحات تاچ و یا کلیدی.
 • ۲-ارتباط سریال از طریق دو پورت ۴۸۵-RS و ۲۳۲-RS.
 • ۳-شبیه سازی.
 • ۴-قابلیت Slave شدن.
 • ۵-دارای پورت USB برای ارسال و دریافت برنامه.
 • ۶-امکان ذخیره سازی اطلاعات.
 • ۷-دارای قابلیت ماکرو برای انجام محاسبات و اعمال منطقی.
 • ۸-قابل اتصال به انواع PLC ها.
 • ۹-قابلیت اتصال به اینورتر، سرودرایوها، و هروسیله ای که دارای پورت ۴۸۵-RS باشد.
 • ۱۰-قابلیت نمایش اطلاعات بصورت منحنی یا نمودار.
 • ۱۱-توانایی نمایش انیمیشن.
 • ۱۲-دارای RTC به منظور عملکرد در تاریخ و ساعات معین.

در واقع HMI یک برنامه گرافیکی است که در آن کلید نمایشگر ها ، عقربه ها و … توسط اشکال گرافیکی ایجاد شده اند.

در ضمن HMI ها این توانایی را دارند که در یک زمان به ۲۵۵ وسیله متصل شوند و پارامترهای آنها را نمایش دهند.

یکی از سازندگان HMI در جهان کمپانی دلتا می باشد.این کمپانی با تولید HMIهای متنوع وبا قابلیت های بالا و همچنین قیمت مناسب،بطور وسیعی در صنایع کشور مورد استفاده قرار گرفته است این  HMI قابلیت ارتباط با کلیه کنترلرهای موجود در صنایع  از قبیل زیمنس را دارد. 

DELTA HMI

آشنایی کلی با انواع اچ ام آی های شرکت دلتا

 

نمایشگر دلتا (Delta HMI) نیز جزء محصولات پر فروش دلتا می باشد. HMI دلتا تقریبا بعد از سایر محصولات اتوماسیون صنعتی دلتا به سبد محصولات این شرکت افزوده شد. رابط بین ماشین و انسان (HMI) یک پلتفرم جهت تعامل و ارتباط بین تجهیزات اتوماسیون صنعتی و کاربران را فراهم می کند. HMI دلتا (نمایشگر دلتا) پورتهای ارتباطی مختلفی را جهت ارتباط سریع با کنترل کننده ها (PLC) ارائه کرده است. نمایشگر LCD با رزولوشن بالا و قابلیت نمایش پارامترهای بصری مانند نمودار ،Trend ،گراف و … امکان مانیتور، نظارت و کنترل کارآمد را بصورت Real Time فراهم کرده است. نرم افزار برنامه نویسی کاربرپسند HMI دلتا با سرعت بالای ایجاد ایکون های بصری و طراحی آسان صفحات، موجب افزایش انعطاف پذیری و صرفه جویی در وقت می گردد.

انواع مختلف نمایشگر دلتا (HMI دلتا):

نمایشگر های شرکت دلتا به دو دسته کلی لمسی و خطی تقسیم می شوند. نمایشگرهای لمسی خود به دسته های:
DOB-B
DOP-W
DOP-H
تقسیم می شوند.
نمایشگر های خطی دلتا نیز بر حسب تعداد خطوط نمایشگر به انواع مختلفی تقسیم می شوند.

پنل های متنی دلتا :

به دلیل عملکرد ساده و کنترلشان شناخته شده اند و تمام سری های آن، انواع پروتکل های مختلف را پشتیبانی می کنند. از مزایای آن می توان به وزن سبک، قیمت مقرون به صرفه و انعطاف پذیری خوب اشاره کرد. مزایای یاد شده کاربر را در بهبود کارایی و سرعت بخشیدن به کنترل سیستم کمک می کند. جهت ارتباط این پنل ها با کامپیوتر از نرم افزار TP Editor استفاده می شود.

پنل های لمسی :

به انواع DOP سری های DOP-100، DOP-B، DOP-W، DOP-H و پنل های سری HMC تقسیم می شوند و در انواع مختلف و با ابعاد ۴٫۳، ۵٫۶، ۷، ۱۰٫۱، ۱۰٫۴، ۱۲ و ۱۵ اینچ ارائه می شوند. HMI های پیشرفته سری DOP-100 دلتا دارای آخرین پردازشگرهای سری Cortex-A8 با سرعت بالا و صفحه نمایش با وضوح، کنتراست و رنگ بالا می باشند.این سری از پنل های لمسی دلتا، ۱۶ زبان ورودی را برای دستیابی به عملیات محلی برای تمامی مشتریان پشتیبانی می کنند. HMIهای سری DOP-B، پنل های لمسی مختلفی را با ابعاد و رنگ های مختلف ارائه می دهند.  همچنین این پنل ها در ماشین آلات اتوماسیون صنعتی، عملکرد سریع و تابع کنترلی مناسبی دارند.علاوه بر این تمام سری های DOP با استفاده از نرم افزار DOPSoft، با کامپیوتر و مبتنی بر ویندوز عمل می کنند.

نکته:

سری DOP-W دلتا، با وضوح بالا و در اندازه های ۱۰٫۴، ۱۲ و ۱۵ عرضه می شوند. این سری از پنل ها با آخرین پردازشگر سری Cortex-A8 تا موج پالس ۱GHz، با عملکرد عالی و پاسخ سریع ارائه می شوند. این پنل ها دارای یک محوطه آلومینیومی با گواهینامه ی CE است که در برابر ارتعاش و تغییر درجه حرارت محیط محافظت می کند و دارای یک پنل ضد آب با IP65 برای محیط های ناهموار و خشن می باشد.